S jedlým papírem vytvoří nádherný dort úplně každý

S jedlým papírem vytvoří nádherný dort úplně každý

34491-25480.jpg

Které dítě by si nepřálo k narozeninám dort s oblíbenými zvířátky a filmovými hrdiny? Jenže ne každá maminka má čas upéct takové veledílo. A co si budeme nalhávat, většina smrtelníků ani věrohodnou podobu zvířete, natož potom kreslené postavičky, vytvořit nedokáže. Záchrana v podobě jedlého papíru tudíž představuje doslova revoluci ve světě pečení.

Tenhle papír je k sežrání jako dělaný

Vlastně ne jako! Je nejen jedlý, ale také chutný a zdravotně nezávadný – i potisk se vytváří potravinářským barvivem. Jde v podstatě o tenoučký oplatek, na němž může být vyobrazeno naprosto cokoliv. Máte doma malé děti? Budete jim moci naservírovat dort s postavičkami z Disneyho filmů nebo Tlapkové patroly. Že už jsou z nich teenageři? Dostanou dort se Spidermanem nebo oblíbenou kapelou. Slaví-li narozeniny dospělý, můžete mu vytisknout motiv podle vlastní fotografie, například obrázek jeho rodiny, domácího zvířete, koníčků či společných zážitků.

Jak na to?

Je to velmi prosté, tedy ve chvíli, kdy máte upečený a promazaný vámi zvolený druh dortu. Dekorativní jedlý papír se na něj jednoduše přilepí vhodným podkladem, nejlépe k tomu určeným gelem. Potřete jeho spodní stranu, pevně ho přitisknete na dort a ještě jednou potřete gelem pro fixaci a zvýraznění barev. Ale nejdřív ze všeho zkontrolujte, jestli opravdu sedí tvar a rozměry. Pokud ne, můžete si tužkou klidně vyznačit úpravy a provést je nůžkami. Ovšem pozor, jedlý papír bývá křehký. Jestliže se vám poškodí, nezbývá než trhlinu zamaskovat krémem. Ten ostatně pěkně zatíží okraj a zajistí, že se neodchlípne.

Pár vychytávek na závěr

Pokud vaše dítě zbožňuje některou z mainstreamových postaviček, budete mít práci ještě jednodušší. Nebudete si totiž muset kupovat prázdný jedlý papír a nechávat si ho potisknout. V jakémkoli obchodě, který prodává cukrářské potřeby, ho seženete již hotový. Obrázky jsou tak stoprocentně kvalitní a licencované. Ti, kdo se pečení věnují pravidelně, zase určitě ocení možnost tisknout si motivy přímo doma. Vážně je to možné, a to dokonce i na obvyklých inkoustových tiskárnách. Stačí si jen pořídit jedlé tonery - třeba u profíků v eshopu svetcukraru.cz, na jejichž blogu naleznete také spoustu dalších tipů.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek o nových receptech.